Thursday Feb 03, 2022

A Patriots 9 Super Bowlban játszott Tom Bradyvel, és csak egy nem volt jó

A New England Patriots február 3-án Bill Belichick vezetőedző vezetésével a kilencedik Super Bowlban játszik. Nem lesz unalmas.

Szerkesztés, 2019. február 4.: Nagyon-nagyon sajnálom mindenkinek. A tegnap esti meccs egy punt-súlyos rockcsata volt, amit egy GG Allin show minden kecsességével és eleganciájával játszottak. Tekintsétek kivételnek a szabály alól.

Miért voltam ennyire magabiztos? Mert a Patriots képtelen volt unalmas Super Bowl-t játszani – és a történelem engem igazolt ebben.

A tavalyi Super Bowl 52-ben az Eagles elleni nyolcpontos vereség volt a legnagyobb különbségű győzelem, amit bármelyik csapat elért egy NFL-bajnoki mérkőzésen, amelyben Belichick volt a vezetőedző 2019 előtt. Előtte a Falcons elleni hatpontos győzelem volt a Super Bowl LI-ben – egy olyan meccsen, amelyen 25 pontos visszatérés és a Super Bowl történetének első hosszabbítása történt.

Azután a Patriots végre kétgólos győzelmet aratott, méghozzá egy olyan meccsen, amelyen 13 pontot szerzett. Ez remek hír, ha szereted az összetett védelmi felállásokat és a blitz-csomagokat, de rossz hír, ha szereted a szórakoztató futballt.

2019 előtt a Patriots minden más Super Bowlban, amelyben a későbbi Hall of Fame-edző alatt játszott, három vagy négy pont döntött. Kettőt mezőnygólok döntöttek el, amikor kevesebb mint 10 másodperc volt hátra az órán. Az egyiket egy 20 másodperccel a vége előtt történt interception döntötte el. 2017-ben a győzelem a mérkőzés utolsó játékában született meg, amikor a Pats a Super Bowl történetének legnagyobb visszatérését fejezte be egy két yardos pontrúgással.

Tom Brady szerepeltetése a Super Bowlban áldás volt a negyedik negyedórákra szorult hirdetők számára. Minden alkalommal, amikor a Patriots az NFL bajnoki címéért játszik, a meccs utolsó 15 percét a nézők nézik. A négyszeres Super Bowl MVP a franchise 87 negyedik negyedbeli és hosszabbításbeli pontjának katalizátora volt.

A franchise legnagyobb meccseit a nézhetőség sorrendjében rendezni nem könnyű feladat, de értékes gyakorlat a labda mindkét oldalán mutatott clutch játékokra. Íme a New England-i Super Bowl-meccsek végleges listája, a szundi anyagtól kezdve a késői meccsekig, amelyek több izzadtságot és pánikszerű légzést váltanak ki, mint egy üveg Blair’s Death Sauce.

11. Super Bowl 53: Patriots 13, Rams 3

Ez a mérkőzés Tom Brady interceptionjével kezdődött és Greg Zuerlein kihagyott mezőnygóljával ért véget. Ez volt a Patriots által a Belichick-korszakban valaha elért legkevesebb pont, mégis a csapat eddigi legnagyobb különbségű győzelme a Super Bowlban. Csúnya, durva, gyönyörű és csodálatos volt, és egy nap majd úgy fogják értékelni, mint azt a megállíthatatlan védelmi csatát, ami valójában volt.

De nem ma.

10. Super Bowl XX: Bears 46, Patriots 10
9. Super Bowl XXXI: Packers 35, Patriots 21

Két unalmas maradvány a Belichick előtti korszakból, a borzalmas futball pusztaságát szendvicsként. A 9-es számúra azért emlékszünk, mert egy 300 kilós védőjátékos touchdownt szerzett. A 8-as számúra azért emlékszünk, mert Desmond Howard a harmadik negyedben egy 99 yardos kickoff return touchdownnal kitépte a Patriots-szurkolók szívét. Végső soron ezek rossz meccsek voltak, bármit is mondanak a Chicago és a Green Bay szurkolói.

8. Super Bowl XXXIX: Patriots 24, Eagles 21

A tény, hogy Terrell Owens nincs a Hírességek Csarnokában, bizonyítja, hogy ez a meccs marad a New England Super Bowl-győzelmei közül a legkönnyebben elfelejthető (EDIT: 18 hónappal a cikk megjelenése után sikerült neki). A szókimondó wide receiver elképesztő módon felépült törött lábából, és kilenc passzt kapott el 126 yardért. Sajnos ez nem volt elég ahhoz, hogy legyőzze Brady és saját edzője bizarr órakezelését.

A Philadelphia 24-14-es hátrányban volt alig hat perccel a vége előtt, amikor a saját 21 yardos vonalán kapta vissza a labdát. Andy Reid ahelyett, hogy sietős támadást hajtott volna végre, nyugodtabb megközelítést választott. Mire Greg Lewis 30 yardos touchdown-elkapásával egygólos lett a meccs, a kétperces figyelmeztetés már lejárt. Egy sikertelen onside kick nagyjából megpecsételte ezt a meccset, bár a meghiúsult labdamenet miatt született meg az a városi legenda, hogy Donovan McNabb élete legfontosabb meccsén hányt.

7. Super Bowl XLVI: Giants 21, Patriots 17

New York a második félidőben 17-9-es hátrányt győzött le, részben Mario Manningham váll fölötti, lábujjhegyen történő elkapásának köszönhetően. Ez a meccs azonban kissé unalmas volt, mindössze négy touchdownt hozott, de bebetonozta Eli Manning státuszát, mint az egyetlen ember, aki képes kisiklatni a Patriots dinasztiáját.

6. Super Bowl XXXVIII: Patriots 32, Panthers 29

Ez a meccs rendkívül gyorsan változott unalomból banánná, és az, hogy csak az ötödik helyre került, azt bizonyítja, hogy a többi meccs mennyire jó. Az első 26:55-ben senki sem szerzett pontot, mielőtt megnyíltak a zsilipek. A két csapat együtt 24 pontot szerzett az utolsó több mint három percben, a harmadik negyedet kivették, majd egy őrült negyedik negyedben még 37 pontot robbantottak.

Jake Delhomme 85 yardos bombája Muhsin Muhammadnak 6:53 perccel a vége előtt a Carolina először vezetett, de a linebacker/touchdown-gép Mike Vrabel két yardos passza után a Pats hét ponttal vezetett kevesebb mint három perccel a vége előtt. Delhomme mesteri kétperces gyakorlatot hajtott végre, hogy újra döntetlenre hozza a meccset, és milliónyi “egyetlen Super Bowl sem ment még hosszabbításba” beszédtémát indítson el.

De akárcsak a Rams két évvel korábban, a Panthers is túl sok időt adott Bradynek és Adam Vinatierinek az ellencsapáshoz. John Kasay ezt követő rúgása kiment a pályán kívülre, így Brady rövid pályára került, aki higgadtan 37 yardot vezetett a támadókkal, hogy Vinatieri 41 yardos győztes rúgását előkészítse.

Még láttuk Janet Jackson mellbimbóját, ami páncélt viselt, mint egy apró spártai katona, ami nagyon szép volt.

5. Super Bowl XXXVI: Patriots 20, Rams 17

A meccs, ami Brady-t sztárrá tette, és ami miatt New England rajongók ezrei mondták John Maddennek, hogy fogja be a dagadt száját. A New England két touchdownos underdog volt, köszönhetően a center mögött ülő, hírhedt másodéves irányítónak és egy olyan játékoskeretnek, amelyben mind a fiatal, kipróbálatlan játékosok (Brady, Richard Seymour, Kevin Faulk), mind a többi csapat süllyesztettjei (Vrabel, Antowain Smith, Otis Smith) nagy súllyal estek latba. Az oldalvonal túloldalán a Rams állt, egy Hall of Fame irányító és a The Greatest Show on Turf vezetésével.

A Patriots képes volt 17-3-as negyedik negyedbeli előnyre törni, de a 2002-es Kurt Warnert nem lehetett sokáig megfékezni. A St. Louis-t két késői touchdown-drive-ra vezette fel, amivel a Rams mini-dinasztiává emelkedése eldőlt. Amikor a New England 1:21 perccel a vége előtt visszaszerezte a labdát a saját 17 yardos vonalán, Madden arra kérte a csapatot, hogy inkább játsszon a hosszabbításra, minthogy kockáztassa a vereséget.

Ehelyett Brady azt tette, amihez a legjobban ért, névtelen játékosokból sztárokat csinált, és ezzel egy lehengerlő győzelmet aratott. Passzokat adott Troy Brownnak, J.R. Redmondnak és Jermaine Wigginsnek, hogy Vinatieri 48 yardos győztes mezőnygólját előkészítse. A labda az idő leteltével átesett a kötélen, és a Patriots megszerezte története első NFL-bajnoki címét.

4. Super Bowl XLII: Giants 17, Patriots 14

New England 19-0-s szezonját megrágta és kiköpte a Giants védelme, amely mesterien alkalmazkodott, miután 38 pontot adott Bradynek és támadóinak az alapszakasz utolsó mérkőzésén. A Patriots 12,5 pontos favorit volt, de az egész szezonban elért legkevesebb pontjukat szerezték a megdöbbentő vereségben.

Ez a 14 pont is majdnem elég volt a győzelemhez. A Patriots 14-10-re vezetett a negyedik negyed végén egy hat yardos touchdown dobással Randy Mossnak, majd úgy tűnt, hogy a meccs eldőlt, amikor Eli Manning passza az All-Pro cornerback Asante Samuel kezében kötött ki. Samuel azonban nem tudta elkapni a labdát, és az eladott labdája új életet adott a New Yorknak. Ez a lehetőség vezetett Manning és David Tyree varázslatos játékához.

Négy játékkal később egy Plaxico Burressnek az end zone-ba tartó fade route drámai győzelmet hozott a Giantsnek, és elvette a New England esélyét arra, hogy minden idők legjobb csapata legyen.

3. Super Bowl LII: Eagles 41, Patriots 33

Úgy tűnt, hogy a Patriots egy klasszikus késői visszatérést fog végrehajtani. A New England alig több mint kilenc perccel a vége előtt először vezetett a mérkőzésen. De az esélytelenebb Eagles a tartalék irányító Nick Foles vezetésével könyörtelen volt. Alig több mint két perccel a vége előtt 38-33-ra visszavették a vezetést, majd egy ritka Tom Brady-fumble-t kényszerítettek ki és szereztek vissza. Az Eagles ezt további három pontra váltotta, így 41-33-ra vezetett, és a Patriots támadójátékát feltartóztatva megszerezte a franchise történetének első Super Bowl-győzelmét.

2. Super Bowl XLIX: Patriots 28, Seahawks 24

Malcolm Butler vasárnap rosszul játszott a Falcons ellen. Állhatott volna a középpályán 60 percig tábortüzes dalokat énekelve, és akkor is nettó győzelem lett volna a New England számára. A nem draftolt cornerback Russell Wilson end zone interceptionje megőrizte a Patriots negyedik Super Bowl-győzelmét, és talán a Super Bowl történetének legkapósabb játéka.

Butler játéka a főszereplő, de az igazi különbséget Brady képessége jelentette, hogy a negyedik negyedben 10 pontos hátrányból visszavezette csapatát. A veterán irányító rosszul játszott a mérkőzés elején, még pontokat is elvett az eredményjelzőről egy meggondolatlan interceptionnel az end zone-ban. Aztán, amikor a meccs már a hajrában volt, az utolsó 16 passzából 14-et befejezett, így a New England két touchdownt szerzett, és Butler hősies pickjéhez vezetett.

Egyetlen Super Bowl sem fordult még meg ennyire vadul egyetlen játékon.

1. Super Bowl LI: Patriots 34, Falcons 28 (OT)

Nem gondoltad, hogy Butler drámai interceptionjét bármi is felülmúlhatja? Kiderült, hogy ehhez egy olyan meccsre lenne szükség, amely 31 különböző Super Bowl-rekordot döntött vagy állított fel. Brady az első félidőben szemétnek tűnt, a passzai puhán jöttek és furcsán pontatlanok voltak a legendás passzolóhoz képest. A Falcons zsarnoki passzrohama megakadályozta, hogy elkényelmesedjen, és Brady dolgokat csináljon, sőt, még egy rosszul értelmezett 82 yardos Robert Alford pick-sixet is kihasznált.

Ez a második félidőben megváltozott. A Patriots betömte a lyukakat a támadósoron, és Brady munkához látott. A 28-3-as hátrány úgy zsugorodott, mint műanyag a sütőben, amihez hozzájárult az Atlanta támadó koordinátora, Kyle Shanahan néhány megkérdőjelezhető playcallingja. Ahogy az óra lepergett egy “mindennek jól kell mennie” szituációban, minden eredmény a New Englandé lett.

Amintha a sors nem telegrafálta volna eléggé a végeredményt, a Patriots még Tyree sisakos elkapásának saját verzióját is megkapta.

Brady folyamatosan fejezte be a passzokat, lyukakat talált az Atlanta másodosztályán, és 462 passzolt yardos rekordot ért el. James White, a kevéssé ismert third-down hátvéd, aki a szezont LeGarrette Blount és Dion Lewis árnyékában töltötte, 14 elkapással beállította saját bajnoki rekordját. A védelem, amely 15:17 perc alatt 28 pontot kapott, a mérkőzés utolsó 27 percében egyetlen pontot sem engedett.

Az NFL-ben még egyetlen csapat sem tette meg azt, amit a Patriots a Super Bowl LI-ben. Ezen a ponton ezek a rekordokat döntögető, izzadt tenyerű, sört markoló produkciók válnak a mércévé, amiről a New England-i Super Bowlok ismertté váltak.